Vložit inzerát

Tip na dokonalý životopis

 

 

 

 

Životopis (neboli CV) je něco, co si během života musí vytvořit snad každý. Není to ale vůbec jednoduché.

Zároveň kvalita vašeho životopisu rozhoduje o tom, zda vás vůbec pozvou na pohovor. Nezajímavý, špatně napsaný životopis jde rovnou do koše, aniž byste dostali šanci k němu cokoliv říct. Jak se toho vyvarovat a vytvořit si životopis, který zaujme?

 

 

Připravili jsme si pro vás jednoduchý návod:

 

 

  1. Buďte struční
  2. Dodržujte zásady psaní životopisu
  3. Použijte vhodné foto
  4. Vyberte vhodné grafické zpracování
  5. Pište správně gramaticky i stylisticky

 

 

Pojďme se na tyto body podívat více zblízka:

 

 

 

Životopis musí být stručný

 

HR specialisti (ti, co mají na starost nabírání nových zaměstnanců), si nečtou jedno CV po druhém jako paní učitelka slohové práce.

Životopis s kvalitou, který by dostal trojku, je nezajímá, letí rovnou do koše. To samé, když je plný neorganizovaného dlouhého textu. Vyvarujte se dlouhých souvětí, používejte seznamy, odrážky, nadpisy.

 

 

 

Zásady psaní životopisu

 

Životopis je poměrně pevně daná forma textu. Můžete si dovolit mírné úpravy, ale v zásadě je lepší držet se dané struktury. Mnohé internetové portály nabízí strukturované životopisy v interaktivní formě.

Ty si stáhnete a vyplníte na PC, nebo je můžete editovat rovnou na jejich stránkách (například na Jobs.cz najdete velmi kvalitní životopisy).

 

 

 

Vhodná fotografie je víc než kvalitní fotografie

 

Fotografie je v životopisu opravdu potřeba. CV bez fotky čeká stejný osud jako to nestrukturované. Letí do koše. Fotka nemusí mít HD kvalitu, hlavně když jste na ní správně vyfocení. Ideální formát je stejný jako na průkazyzepředu, neutrální pozadí, odkrytý obličej, po ramena. Můžete použít i fotku z parku, kde se usmíváte, ale musí být zepředu s viditelným obličejem a cca po ramena.

 

 

 

Musí zaujmout

 

Grafické zpracování životopisu je také důležité. Nemusí být hypermoderní ani umělecké. Ale formátování textu a drobná grafická úprava by neměly chybět. Mohou vám s tím pomoci již zmíněné interaktivní životopisy ke stažení.

Gramatika, gramatika, gramatika

CV není diktát, ale přesto je nutné nezapomenout na gramatiku. Ideálně nechte někoho známého, ať si po vás text přečte a nezapomenete v něm velké hrubky nebo stylistické chyby.

 

 

 

 

 

 

Jobsi.cz | Pracovní portál od 123jobs Media s.r.o.